מאמרים

 

ביוגרפיה ברוח האנתרופוסופיה -במה דברים אמורים:

אנתרופוס - אדם, סופיה - חכמה.

האנתרופוסופיה: מדע חכמת האדם, שפיתח וניסח רודולף שטיינר, הוגה דעות שנולד בוינה ב 1861 ולמד מדעי הטבע מתמטיקה ופילוסופיה. . הדרך האנתרופוסופית מבוססת על תפיסתו של שטיינר שניתן לחקור באופן מדעי את רוח האדם.

בגישתו המדעית רוחית נקודת המוצא היא האדם באשר הוא, מתוך יראת כבוד ופתיחות לטבע ולעצמו.  האנתרופוסופיה מנסה להסביר את עולם הרוח והתנהלות הבריאה, ופונה להבנה של האדם, כדי שחזרתו לרוח תהיה מתוך בחירה מודעת. שטיינר רצה לפתוח לפני האדם המודרני דרך להשקפת עולם רוחנית ואנושית שבמרכזה נמצאת האישיות החופשייה והחושבת של האדם העצמאי. הוא שם דגש על עצמאות וחירות רוחנית מלאה כתנאי להתפתחות בריאה.

הגישה האנתרופוסופית היא הוליסטית והיא מניחה כי כל עשייתו של האדם נגזרת מתוך תמונת האדם והעולם השלמה. גישה זו מתארת את יישות האדם השלמה כמורכבת מגוף, נפש ורוח. כיום חובקת האנתרופוסופיה מגוון רחב של תחומים החל בחינוך, אמנות, מדעים, ריפוי, חברה, תזונה ועוד.

ביוגרפיה - סיפור חיי האדם. 

הביוגרפיה ברוח האנתרופוסופיה עוסקת בהתפתחות האדם ומתארת (על ידי החוקים הביוגרפים) את המסע האנושי מלידה עד מוות. היא עוסקת בהתפתחותו הגופנית, הנפשית והרוחנית של האדם ובצמתים החשובים בחייו. החוקים הביוגרפים מאירים את המסתורין של ההתפתחות ונותנים לאדם כלים להכיר ולהבין את השלב בו האדם מעוצב על ידי הסביבה שגדל בה וכן להבין את ההתפתחות של הכוח הרוחני בתוכו המאפשר, משלב מסוים, לעצב את גורלו מתוך האקטיביות שלו. הידע שעומד מאחורי הביוגרפיה הוא הידע האנתרופוסופי הרחב על מהות האדם וחוקי ההתפתחות שלו, בהם גם חוקיות הקרמה והגורל.
כאשר אדם עושה תהליך של עבודה ביוגרפית ומתבונן בחייו באופן שיטתי, עשוי להתגלות לעיניו ה"חוט המקשר" העובר דרך התקופות השונות, דרך העליות והמורדות שבחייו ומעניק להן משמעות. בתהליך הזה מוצעים כלים מודרניים של התפתחות עצמית בעזרתם האדם יכול לבנות יחסים חדשים בינו לבין חבריו ובינו לבין עצמו.

הציור הביוגרפי של נהר החיים מאפשר תהליך התבוננות זה בדרך יצירתית וחוויתית של ציור ושימוש בדימויים חזותיים.